Advent v roce 2023: Kdy přesně začne?

Už se to blíží! Již za malou chvilku rozsvítíme první svíčku na adventním věnci, což znamená, že začal advent. Kdy to ale bude?

Kdy začne advent v roce 2023?

Opět se k nám mílovými kroky blíží oblíbené období před Vánoce a to je advent. Víte, kdy letos toto kouzelné období začíná, kdy zapálit svíčky na adventním věnci a co všechno během něj připravit? Nachystali jsme návod, ať na nic nezapomenete.

advent 2023 výzdoba

Advent je tradiční období před Vánoci, jedná se o dobu čtyř neděl před 25. prosincem. Z liturgického hlediska je to doba duchovní přípravy na Vánoce, se kterou je spojeno mnoho tradic a těšení se na nejoblíbenější svátky v roce.

Přesné datum, kdy začíná advent, není stanoveno, je však vymezen čtyřmi adventními nedělemi. Začátek adventu, tedy první adventní neděle, může připadnout mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Počátek vychází každý rok na jiné datum (někdy koncem listopadu, někdy začátkem prosince), konec je vždy stejný a to na Štědrý den.


✅ Kdy bude advent v roce 2023?

Asi vás nejvíce zajímá informace, jak to bude vypadat letos. V letošním roce začne advent 3. prosince 2023. Možná se vám zdá, že během něj nic nestihnete, ale i tak je to pořád dostatek času na veškerou přípravu.


Kdy budou adventní neděle?

Pro mnoho z nás jsou důležité i adventní neděle, během kterých nejenže zapálíme svíčku na věnci, ale vydáme se nakupovat nebo dodržovat jinou tradici.

⭐️ 1. adventní neděle

První adventní neděle vychází až na 3. 12. 2023. Na adventním věnci zapálíme první svíčku (svíci proroků). Jedná se o památku na proroky, naznačili narození Ježíše. Moderně se označuje jako železná neděle.

⭐️ 2. adventní neděle

Druhá adventní neděle vychází na 10. 12. 2023. Na věnci rozsvítíme druhou svíčku (betlémská svíce), vyjadřuje lásku a značí Ježíškovy jesličky. Moderně ji označujeme jako bronzová neděle.

⭐️ 3. adventní neděle

Třetí adventní neděle vychází na 17. 12. 2023. Na věnci rozzáříme třetí svíčku (pastýřská svíce), značí blížící se konec postního období a slavnostní začátek. Moderně se označuje jako stříbrná neděle.

⭐️ 4. adventní neděle

Čtvrtá adventní neděle vychází na 24. 12. 2023. Na věnci zapálíme poslední svíčku (andělská svíce), charakterizuje mír a pokoj. Moderně ji označujeme jako zlatá neděle. Letos vychází přímo na Štědrý den.


✅ Adventní věnec je příjemnou tradicí

Jedna z často dodržovaných tradic je adventní věnec, který je vyroben zpravidla z jehličí, dále ho zdobí šišky, mašličky, šípky, jeřabiny a podobné dekorace. A také svíčky. Svíčky slouží k postupnému zapalování a odpočítávání celého adventu.

adventní věnec

Svíce mohou být různě barevné, vysoké a umístěné. Věnce, které slouží k ozdobení dveří, jsou bez svíček. Některé mají dokonce svíček více než čtyři a to pět. Pátou zapálíte na Štědrý den nebo na Boží hod vánoční.

Koupit nebo vyrobit?

Možná se rozhodujete, zda si věnec koupíte, nebo ho vyrobíte. Pokud si vyberte první možnost, adventní věnce pořídíte v květinářství, hypermarketech, obchodech s domácími potřebami, v e-shopech s vánočními produkty nebo na trzích. Cena se liší podle velikosti a ozdob každého věnce.


✅ Výroba adventního věnce

Mnoho z nás nechce tento sváteční výrobek kupovat a preferuje jej vyrobit doma. Pokud nemáte zkušenosti s výrobou věnců, podívejte se na jednoduchý návod, díky němuž vyrobíte unikátní adventní věnec.

Co budete potřebovat a jaký je postup?

Připravte si nůžky, vázací drát, kovové držáky na svíčky, provázek, nůž, lepidlo a podobně.

Na základ věnce použijte slaměný věnec, korpus polystyrenový nebo florexový, větvičky nebo cokoliv podle představivosti. Vytvořte kruh, který by měl dokonale držet tvar.

Na připravený základ připevněte drátkem větvičky, chvojí podle potřeby zkraťte a vytvořte jednu nebo dvě vrstvy, aby nebyl vidět (např. bílý) základ. Pořádně je připevněte drátkem nebo provázkem.

Připevněte k věnci držák na svíčky, do mnohých materiálů hrot jde velice dobře zabodnout. Pěkně umístěte na věnec čtyři nebo více držáků a hlavně je nezapomeňte pořádně a bezpečně připevnit.

Dále věnec ozdobte podle své představivosti - připevněte k němu mašličky, sušené ovoce, oříšky, jeřabiny, vločky, celá skořice, perníčky nebo jiné ozdoby. Nezapomeňte, že v jednoduchosti je krása a přeplácaný věnec nemusí vždy vypadat hezky. Vždy ale záleží na tom, co máte rádi.

vánoční hvězda

Adventní kalendář

Jeden z dalších tradičních zvyků dnešní doby je pořídit adventní kalendář. Kalendář obsahuje 24 políček, přičemž na každý den během adventu přísluší otevřít vždy jedno okénko, ve kterém něco najdete na daný den.

Pro děti to bývá kalendář plno sladkostí (nejčastěji čokoládky) a dospělí si mohou vybrat alkoholový, kosmetický nebo s potravinami. Záleží na nabídce obchodů a co přesně máte rádi.


✅ Tradiční výzdoba

Mnohdy se začátkem adventu se pojí velká vánoční výzdoba. Umístit adventní věnec na stůl nebo dveře je samozřejmostí, ale nesmíme zapomenout na další ozdůbky jako andělíčky, koule, dekorace, světýlka nebo další drobnosti.

K oblíbeným patří světelné dekorace, které můžeme umístit na balkón, terasu, zahradu, dům nebo do jednotlivých pokojů. Světýlka v bílé, žluté nebo modré barvě vypadají impozantně a dokreslují sváteční atmosféru.

Neopomeňme na nákup vánočního povlečení a převléknutí přikrývek a polštářů právě do něj. Usínat a probouzet se pod zajímavými motivy, které nám budou připomínat tento krásný čas.

svařák tradice

✅ Zvyky a tradice

K adventu patří řada tradic a zvyků, bez nichž bychom si asi nedokázali Vánoce ani představit. Vybrali jsme některé z nich a to:

 • Výroba adventního věnce
 • Zapalování svíček na věnci
 • Výzdoba domova a zahrady
 • Návštěva vánočních trhů
 • Pečení cukroví
 • Trhaní barborek
 • Poslouchání koled
 • Nakupování dárků
 • Zdobení stromku
 • Adventní kalendář
 • Příchod Mikuláše
 • Jmelí do obydlí
 • Sledování vánočních filmů
 • Výroba tradičních výrobků