Slavnostní rozsvícení vánoční stromu Praha 2023

Každý rok se v Praze den před začátkem adventu slavnostně rozsvítí vánoční strom. V poslední době se ale tato akce trošku mění. Víte, jak to bude vypadat letos?

Vánoční strom Praha: Slavnostní rozsvícení pro rok 2023

Konečně se opět blíží Vánoce a s nimi i skvělá atmosféra. Praha se oblékne do vánočního hábitu, na Staroměstském náměstí se uskuteční trhy a slavnostně se rozsvítí strom.

vánoční strom praha

Nádherně nazdobený strom patří každoročně k trhům. Dodává jim své kouzlo a doplňuje tradiční atmosféru. Víte, jak se vybírá a kdy bude rozsvícen?

✅ Kdy bude rozsvícení stromu?

Strom letos ozdobí koule (červené a zlaté), 2D hvězdy (60 kusů) a 11 kilometrů dlouhý řetěz se světýlky (100 tisíc LED žárovek).

Vánoční strom bude slavnostně rozsvícen 2. prosince 2023. V toto datum začíná celá velkolepá akce.

Každý den strom bude svítit vždy od 16:00 do 01:00 hodin. Krásná světelná animace proběhne v 16:30, 17:30, 18:30, 19:30, 20:30, 21:30 hodin se zajímavým hudebním podkladem a to Tři oříšky pro Popelku.

První rozsvícení bude jakoby slavnostní. Na pódiu se v rámci charitativního projektu Rozsviťte s námi Prahu objeví Pavel Trávníček, který hrál prince ve Třech oříšcích pro Popelku. A to již od 16:00 hodin.

Minulý rok svítil každý den od 16:00 do 24:00 hodin a vždy v 16:30, 17:30, 18:30, 19:30, 20:30, 21:30 hodin proběhla světelná animace v doprovodu melodie Alžbětínské serenády Karla Gotta nebo songu All I Want for Christmas is You.

Předminulý rok bylo rozsvěcení zcela tajné a proběhlo v noci. Předtím to bylo co hodinu a ještě nějakou dobu předtím bylo jen jedno slavnostní rozsvícení.

Uvidíme, jak a kdy tento velkolepý akt proběhne. Zatím to vypadá na každodenní světelné animace co hodinu od půl páté odpoledne do půl desáté večer, kdy se vší parádou rozsvěcí všechna světýlka.

Strom bude náležitě ozdoben. Krásně ho ozdobí koule, hvězdy, špička a řetěz. Minulý rok to bylo zhruba 240 koulí ve dvou barvách a řetěz dosahoval délky šesti kilometrů.

Určitě celou velkolepou akci opět uvidíme v televizi, na Youtube nebo různě na internetu.

✅ Který strom letos vyhrál?

V letošní soutěži Hledá se strom byl vítězný jehličnatý hezoun vybrán z téměř 40 tipů. Kromě jeho ohromné výšky je pozoruhodný i jeho věk a to 56 let.

Do soutěže ho přihlásil majitel pozemku, protože ohrožoval jeho chalupu. Dorostl do výšky zhruba 27 metrů a pro své okolí je již nebezpečný.

Tento stromek pochází z Libereckého kraje (nedaleko obce Mimoň), zatímco pro Václavské náměstí pochází z Královéhradeckého kraje.

Bude pokácen v sobotu 25. listopadu. Převoz je naplánován v noci z úterý na středu. Pak už jen zbývá jeho instalace a nazdobení.

V Praze byl minulý rok rozsvícen vánoční strom, který byl zasazen, když se narodila sestra pana Kubici. Vysoký smrk ztepilý byl starý úctyhodných 58 let, stejně jako jeho sestra. V den začátku trhů byl slavnostně rozsvícen, tedy den před začátkem adventu.

✅ Jak se vybírá strom?

Hlavní ozdobou Staroměstského náměstí v Praze se nestane kdejaký strom, ale jedná se o vítěze velké soutěže. Vítěz vítězného tipu obdrží odměnu 10 000 Kč.

Kritéria pro výběr stromu

Reprezentativní vzhled - jeho vzhled musí být bezchybný (pravidelně větvený), nesmí být poškozený, jeho výšky by měla být nejméně 20 metrů a musí se jednat o smrk ztepilý (Picea abies).

Dostupnost stromu - musí být přístupný pro těžkou techniku, aby se stromek mohl pokácet a naložit na tahač.

Zdravotní stav - jehličnan musí být zdravý, to posoudí dendrolog.

Strom nemusí růst pouze na pozemku soutěžícího, může doporučit jakýkoliv strom. Nejlépe takový, který je pro své okolí nebezpečný nebo který brání ve výhledu či stavbě.

Veškeré náležitosti jako kontaktování majitele, převoz nebo kácení vyřizuje provozovatel soutěže, kterým je Taiko, a.s.

Harmonogram soutěže pro rok 2023

  • 1. 7. Začátek soutěže
  • 30. 9. Uzavírka zasílání tipů
  • 1. 11. Vyhlášení vítěze
  • 24. 11. Kácení stromu
  • 25. - 26. 11. Převoz stromu
  • 27. - 28. 11. Instalace stromu
  • 2. 12. Slavnostní rozsvícení stromu

✅ Kdy se konají trhy?

Strom slavnostně rozsvícen v den, kdy začínají trhy na Staroměstském náměstí. Začínají v sobotu 2. prosince 2023 a končí až 6. ledna 2024. Podívejte se na termín konání dalších vánočních trhů.