Slavnostní rozsvícení vánoční stromu Praha 2022

Každý rok se v Praze den před začátkem adventu slavnostně rozsvítí vánoční strom. V poslední době se ale tato akce trošku mění. Víte, jak to bude vypadat letos?

Vánoční strom Praha: Slavnostní rozsvícení pro rok 2022

Konečně se opět blíží Vánoce a s nimi i skvělá atmosféra. Praha se oblékne do vánočního hábitu, na Staroměstském náměstí se uskuteční trhy a slavnostně se rozsvítí strom.

vánoční strom praha

V Praze bude tento rok rozsvícen vánoční strom, který pochází z Ústeckého kraje, přesněji vesnice nedaleko České Kamenice. Tento smrk ztepilý je vysoký úctyhodných 25 metrů a slavnostně rozsvícen bude v den začátku trhů, tedy den před začátkem adventu.

✅ Který strom letos vyhrál?

V letošní soutěži Hledá se strom byl tento jehličnatý hezoun vybrán z 26 tipů. Kromě jeho ohromné výšky je pozoruhodný jeho věk a to 58 let.

Do soutěže ho přihlásil pan Petr Kubica, protože ohrožoval jeho dům, i když rostl na obecním pozemku hned vedle.

Ke stromu se váže zajímavý příběh. Strom zasadil otec pana Kubici, když se mu tehdy narodila dcera (tedy sestra pana Kubici). To je přesně 58 let.

Tento stromek je sice krásný, ale již byl pro své okolí nebezpečný. Z tohoto důvodu se ho pan Kubica tentokrát se svou dcerou rozhodl přihlásit do soutěže.

✅ Kdy bude rozsvícení stromu?

Strom letos ozdobí červené a zlaté koule, hvězdy, několik kilometrů dlouhý řetěz s LED světýlky a špice.

Svítit bude každý den od 16:00 do 24:00 hodin a vždy v 16:30, 17:30, 18:30, 19:30, 20:30, 21:30 hodin proběhne světelná animace v doprovodu melodie Alžbětínské serenády Karla Gotta nebo songu All I Want for Christmas is You.

Vánoční strom bude slavnostně rozsvícen 26. listopadu 2022. V toto datum začíná celá velkolepá akce.

Zatím nebylo zveřejněno, jako toto rozsvícení proběhne. Minulý rok bylo rozsvěcení tajné a proběhlo v noci. Předtím to bylo co hodinu a ještě nějakou dobu předtím bylo jen jedno slavnostní rozsvícení.

Uvidíme, jak a kdy tento velkolepý akt proběhne. Jakmile se to dozvíme, napíšeme to zde.

Strom bude náležitě ozdoben. Krásně ho ozdobí koule, vločky, špička a řetěz. Minulý rok to bylo zhruba 240 koulí ve dvou barvách a řetěz dosahoval délky šesti kilometrů.

Určitě celou velkolepou akci opět uvidíme v televizi, na Youtube nebo různě na internetu.

✅ Jak se vybírá strom?

Hlavní ozdobou Staroměstského náměstí v Praze se nestane kdejaký strom, ale jedná se o vítěze velké soutěže. Vítěz vítězného tipu obdrží odměnu 10 000 Kč.

Kritéria pro výběr stromu

Reprezentativní vzhled - jeho vzhled musí být bezchybný (pravidelně větvený), nesmí být poškozený, jeho výšky by měla být nejméně 20 metrů a musí se jednat o smrk ztepilý (Picea abies).

Dostupnost stromu - musí být přístupný pro těžkou techniku, aby se stromek mohl pokácet a naložit na tahač.

Zdravotní stav - jehličnan musí být zdravý, to posoudí dendrolog.

Strom nemusí růst pouze na pozemku soutěžícího, může doporučit jakýkoliv strom. Nejlépe takový, který je pro své okolí nebezpečný nebo který brání ve výhledu či stavbě.

Veškeré náležitosti jako kontaktování majitele, převoz nebo kácení vyřizuje provozovatel soutěže, kterým je Taiko, a.s.

Harmonogram soutěže pro rok 2022

  • 1. 7. Začátek soutěže
  • 30. 9. Uzavírka zasílání tipů
  • 1. 11. Vyhlášení vítěze
  • 20. 11. Kácení stromu
  • 20. - 21. 11. Převoz stromu
  • 21. - 22. 11. Instalace stromu
  • 26. 11. Slavnostní rozsvícení stromu

✅ Kdy se konají trhy?

Strom slavnostně rozsvícen v den, kdy začínají trhy na Staroměstském náměstí. Začínají v sobotu 26. listopadu 2022 a končí až 6. ledna 2023. Podívejte se na termín konání dalších vánočních trhů.